Please reload

Ostatnie posty

O nowym początku i nowoczesnej fizjoterapii

January 6, 2018

1/1
Please reload

Wyróżnione posty

Ultrasonografia (USG) w fizjoterapii

April 24, 2018

 

         W poniższym artykule chciałabym Wam pokrótce przedstawić metodę obrazowania  jaką jest USG i jakie zastosowanie znajduje w Centrum Medycyny i Sportu Tatrareh.

                Większość z nas miała przeprowadzone badanie USG. Fakt, że wykonuje się je u kobiet w ciąży świadczyć może o tym, że nie wpływa ono negatywnie na nasze zdrowie.  Przyzwyczailiśmy się do tego, że  ultrasonografię wykonują lekarze wielu specjalizacji.  Czy jednak kiedyś spotkałeś się z tym badaniem w gabinecie fizjoterapeutycznym? W tym wpisie postaram się przedstawić dlaczego my- fizjoterapeuci w Tatrareh korzystamy z USG.

                Badanie USG jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną obrazującą narządy i tkanki przy pomocy fal ultradźwiękowych.  Aparat USG składa się z emitera wysyłającego falę o określonej częstotliwości. Rozchodzi się ona, rozprasza i odbija na granicy ośrodków o różnej gęstości a następnie wraca do odbiornika.  Te cechy badania USG pozwalają na pozyskanie większej ilości informacji na temat bolesnej/uszkodzonej struktury a to wzbogaca diagnostykę jaką przeprowadza fizjoterapeuta.  Dla fizjoterapeuty podstawą diagnostyki jest dotyk,  testy funkcjonalne i badania dodatkowe (RTG, MRI, itd.).  Jednak czasem, zwłaszcza u pacjentów pourazowych, w stanach fazy ostrej bólu oraz w zwyrodnieniach, może okazać się, że potrzebne jest dodatkowe narzędzie diagnostyczne. Wtedy do pracy włączamy badanie USG, którego obraz uzyskiwany jest w czasie rzeczywistym. Obraz w czasie rzeczywistym jest bardzo ważny w każdym procesie leczenia, badanie USG wykonane kilka dni przed wizytą nie będzie tym samym które wykonamy bezpośrednio przed pracą terapeuty. Co więcej, badanie po interwencji terapeutycznej może znacznie różnić się od tego sprzed niej.

USG pomocny jest w ocenie:

- nieprawidłowości w obrębie układu szkieletowo-mięśniowego,

- budowy i zmian w danej strukturze tkanek miękkich (obrzęk, przerwanie ciągłości tkanki),

-pracy mięśni, ścięgien i więzadeł oraz ich zaburzeń,

- ślizgów między tkankami,

- prawidłowej reakcji napięć mięśniowych,

- miejsc ciasnoty kanałów w których znajdują

             Dzięki temu, że badanie można wykonać w spoczynku i w ruchu fizjoterapeuta ma możliwość ocenić dynamikę i jakość ruchów na poziomie strukturalnym. Stała kontrola urazu za pomocą USG pozwala na stały monitoring postępów terapeutycznych, dzięki temu, pacjent oszczędza czas który miałby spędzić u ortopedy po każdym etapie terapii. Dodatkowo, dzięki temu mamy możliwość szybkiego przekserowania pacjenta do lekarza prowadzącego. Dzięki takiej współpracy, zarówno lekarz ortopeda jak i zespół fizjoterapeutów w łatwy sposób komunikują się między sobą a to pozwala na szybkie i skuteczne efekty pracy.

            USG służy nam również jako doskonałe narzędzie do ułatwienia pacjentowi uzyskania informacji zwrotnej o napięciu danej struktury. W taki sposób uczymy napięcia mięśnia poprzecznego brzucha tak ważnego przy dolegliwościach kręgosłupa i bardzo istotnego w sporcie wyczynowym. USG jest jedynym narzędziem które jest w stanie pokazać w warunkach gabinetu napięcie głęboko położonych struktur mięśniowych.

 

          W wyjątkowych przypadkach, USG służy również do oceny trafności terapii igło terapii suchej. Dzięki rzeczywistemu obrazowi USG terapeuta pracujący igłą jest w stanie dokładnie określić, czy pracuje na miejscu na którym chce pracować.

         Zalet Ultrasonografii w gabinecie fizjoterapeutycznym jest mnóstwo. Zapraszamy zarówno sportowców, jak i osoby z urazami układu ruchu do współpracy i przekonania się, dlaczego w gabinetach w Polsce, USG staje się podstawowym wyposażeniem.  

Share on Facebook
Please reload

Podążaj za nami

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

REJESTRACJA:

tel.:796 921 555