Please reload

Ostatnie posty

O nowym początku i nowoczesnej fizjoterapii

January 6, 2018

1/1
Please reload

Wyróżnione posty

Medycyna przestrzenna – logiczny ciąg zdarzeń (cz.1)

January 29, 2018

 

Słowem wstępu

 

     Poniższy artykuł dedykowany jest naszym potencjalnym pacjentom i zawodnikom. Chcę wam, moi drodzy pokazać dlaczego nasza praca ma takie znaczenie dla waszego zdrowia i zachęcić do wspólnej, logicznej i dającej długotrwały efekt pracy. Opracowanie znacznie szersze i dokładniejsze odnoszące się do sportu znajdziecie w magazynie Sport&Med. 

Tensegracja – podstawa medycyny przestrzennej

 

   Kiedy Richard Buckminster Fuller oraz Keneth Snelson opracowali model tensegracyjny nikt nie spodziewał się, jak bardzo architektura będzie wpływać na nasze zdrowie.  Tensegracja to połączenie dwóch słów, integracji i napięca napięć (z ang. tension – napięcie oraz integrity – integralność, niepodzielność). Model przedstawiony na zdjęciu numer 1 i 2 zakłada, że każda struktura posiadająca właściwości utrzymujące stabilność (sztywne elementy) zależna jest od miękkich elementów zapewniających odpowiedni poziom ruchu. Model ten bardzo szybko znalazł swoje odpowiedniki w naturze ożywionej. Ruch jest cechą organizmów żywych i nie ważne czy jest to minimalny ruch roślin w kierunku promieni słońca, czy złożony ruch człowieka. W przypadku organizmu ludzkiego, tkanki twarde – kości, pływają w morzu napięć tworzonym przez mięśnie, więzadła itp. Odnosząc się do poziomu mikro. Podobnie jak każdy żywy organizm, komórka i jej działanie zależna jest od funkcjonowania jej „opakowania” oraz środowiska w jakim się znajduje. Można to porównać do życia w stłoczonym mieście w którym smog widoczny jest gołym okiem.  Najnowsze badania wskazują specjalne elementy integrujące środowisko napięciowe komórki z jej otoczeniem. W warunkach wzmożonej kompresji czy napięcia, reakcją komórki jest nieprawidłowa praca a często nawet obumieranie. Tak więc, nieprawidłowe napięcia mogą prowadzić nie tylko do bólu, ale i wszelkich dolegliwości każdego z układów.

                                                                     Zdj. 1

                                                                   Zdj. 2

 

 

 

Jak napięcia gromadzą się w całym ciele?

 

   Funkcję elementu spajającego wszystkie nasze układy pełni struktura łącznotkankowa. Każda tkanka w naszym ciele, niezależnie od jej funkcji czyli kość, chrząstka, pierścień włóknisty itd. różnią się tylko charakterystyką, czyli proporcją odpowiednich typów budulca łącznotkankowego. Można więc uznać, że wszystko łączy się ze wszystkim właśnie dzięki strukturze łącznotkankowej. Strukturą łącznotkankową którą chcę dzisiaj przedstawić jest powieź. W celu zobrazowania, mówimy o białej, trójwymiarowej tkance jak na zdjęciu numer 2. Na pewno kojarzycie sobie tę białą strukturę krojąc mięso na obiad. Znany anatom, badacz struktur powięziowych  Jaap van der Wal głosi tezę, że nazwa konkretnych struktur zależna jest tylko od anatoma prowadzącego skalpel, ponieważ nie ma możliwości oddzielenia np. struktury mięśnia od wszystkich warstw powięziowej sieci wszechobecnej w naszym ciele. Pokrótce przybliżę podstawowe funkcje powięzi istotne w procesie leczenia.

                                                                  Zdj.3 

 

Powięź w pigułce

 

      Ta biała trójwymiarowa membrana posiada mnóstwo funkcji. Powięź przez kilkaset lat anatomii była pomijana i określana jako coś co utrzymuje kształt części ciała czy narządów. Teraz wiadomo, że jest ona odpowiedzialna za transfer siły, reakcję elastyczną, wymianę metaboliczną, termoregulację, przewodnictwo oraz pełni funkcję naprężaczy więzadeł czy wzmacniaczy hydraulicznych. Co więcej, może mieć wpływ na każdą strefę naszego życia łącznie z emocjami! Pełni również funkcję największego narządu percepcyjnego naszego ciała.

 

Ciekawe prawda?

 

     Mechanizm integralnej pracy jest bardzo prosty: Sieć neuronalna (nasz układ nerwowy) pobudza produkcję hormonu (np. kortyzol – hormon stresu). Hormon wpływa na układ krążenia który zaopatrując komórkę w białko wpływa na sieć włóknistą (powięź), oraz reguluje jej napięcie. Natomiast dzięki odpowiednim receptorom informacja o stanie napięcia trafia do układu nerwowego a to powoduje, jak w zamkniętym kole, reakcję układu nerwowego. Na pewno mówiąc o poszczególnych stanach emocjonalnych potraficie sobie wyobrazić sylwetkę tego człowieka, jego ruchy, czy barwę skóry zależną od pracy układu krążenia.

Po krótkim wstępie czas na mechanikę.

       Uraz sprzed lat, emocje, asymetryczna praca powodują pewne zmiany zależności w ustawieniach segmentu i zmiany w naszym wielkim modelu tensegracyjnym jakim jest ludzkie ciało. Segmenty kostne zmieniają ustawienie, a tkanki miękkie reagują na takie zmiany przebudową architektury (napięciem) odciążając w pracy układ nerwowy i mięśniowy. W takim przypadku, napięcie gromadzi się w miejscu odległym od pierwotnej przyczyny tych zmian. Dla każdego z nas, ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest znany. Jednak w 90% przypadków odcinek lędźwiowy tylko krzyczy, natomiast sprawca schował się bardzo daleko od tego miejsca. Pochylona wewnętrznie stopa, brak mobilności bioder, brak ruchu w odcinku piersiowym, nieprawidłowa praca nerek, przewlekły stres – to wszystko może mieć wpływ na ból a co więcej, przyczyn może być znacznie więcej!

     Wiemy już, że architektura tkanki ma wpływ na funkcjonowanie komórek. Wiemy też, że eliminacja bólu nie oznacza eliminacji przyczyny. Wiemy również, że jeśli zmienimy stan napięciowy w całej sieci czy na pewnych szlakach, poprawimy metabolizm, właściwości gojenia tkanek itd.  Dlatego logicznym będzie, kiedy terapeuta będzie sprawdzał wasze stopy przy bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

 

     W tym krótkim artykule niejako wyjaśniłem, dlaczego u nas w gabinecie pracujemy na każdym segmencie ciała i dlaczego ruch poprawiający jakość funkcji powięzi jest u nas taki ważny. W kolejnym, przedstawię skuteczną metodę, której uczyliśmy się koło 2 lat po to, żeby wasze dolegliwości bólowe nigdy się nie pojawiły i żeby jakość życia znacznie się zwiększyła.

 

Share on Facebook
Please reload

Podążaj za nami

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

REJESTRACJA:

tel.:796 921 555