Please reload

Ostatnie posty

O nowym początku i nowoczesnej fizjoterapii

January 6, 2018

1/1
Please reload

Wyróżnione posty

Narzędzia wspierające terapie cz. 1

January 21, 2018

 

       W Tatrareh głównym narzędziem terapeutycznym są nasze dłonie. Dzięki ich możliwościom, jesteśmy w stanie pracować na wiele sposobów. Czy to w celach diagnostycznych czy też przede wszystkim do przeprowadzenia indywidualnie dobranej terapii. Dłoń w naszym gabinecie jest nie do zastąpienia i to nie ulega jakiejkolwiek dyskusji. Jednak praca Integracją Strukturalną eliminującą przyczynę dolegliwości, często wymaga wsparcia. Dzięki postępowi medycyny pojawiają się różnego rodzaju narzędzia wspierające diagnostykę i terapię. Ze względu na to, że podążamy za nowoczesnymi trendami terapii, takie narzędzia spotkacie i w Tatrareh. W kilku wpisach zaczynając od niniejszego będę starał się przybliżyć, czym wspieramy się podczas pracy z naszymi podopiecznymi.

 

      Dziś przedstawię narzędzia z grupy IASTM (Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization), mówiąc prościej, jest to forma terapii tkanek miękkich wspieranej narzędziami. Podstawy pracy IASTM zakorzenione są w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Techniki pracy podążają za podstawowymi zasadami „Gua Sha”. W „Gua Sha”  poprzez pocieranie uzyskuje się wybroczyny (nie są to uszkodzenia skóry!). Powstaje mocne zaczerwienie, co wg tamtejszej medycyny było efektem pożądanym. Ten rodzaj terapii był stosowany od wieków w krajach Azjatyckich. Obecnie doniesienia naukowe na temat funkcji powięzi, zarówno na poziomie mikro jak i makro pozwalają na bardziej ukierunkowane efekty terapeutyczne. Podczas pracy narzędziami IASTM nie chodzi nam o wywołanie przekrwienia i uzyskanie wybroczyn lecz przez specyficzne techniki uzyskujemy efekty takie jak:

 • Rozerwanie połączeń tkanki – zaburzenia i adhezje w strukturze powięzi powstają w różnych okolicznościach. Przede wszystkim przyczyną tego stanu rzeczy będzie nieprawidłowa biomechanika ciała ale może to być również uraz mechaniczny, brak ruchu, blizny pooperacyjne itp. Wszystko to prowadzi do zaburzeń i dezinformacji w naszym ciele. Jeżeli jest to możliwe, adhezje (sklejanie się warstw powięzi) powinny być usuwane jak najszybciej.

 • Mobilizacja różnych warstw tkanki.

 • (Re)aktywizacja regeneracji tkanki poprzez powstawanie mikrourazów.

 • Stymulacja mechanoreceptorów (receptorów czucia głębokiego ciała), przez co redukcja dolegliwości bólowych.

 • Pomoc w zintegrowaniu wszystkich systemów.

      Jak widać terapia przy pomocy narzędzi nie korzysta wyłącznie z tradycyjnej metody „Gua Sha” ale również, opiera swoje działanie na nowoczesnych doniesieniach na temat powięzi, neurologii oraz fizjologii.

     Narzędzi z grupy IASTM jest wiele, my zdecydowaliśmy się na pracę Prime Physioblade. Dlaczego akurat wybraliśmy Prime Physioblade? Odpowiedz jest dosyć prosta, jest to urządzenie bardzo uniwersalne, oto kilka zalet:

 • Powierzchnia przeznaczona do pracy na tkankach położonych bardziej powierzchownie.

 • Powierzchnia przeznaczona do pracy na tkankach położonych głębiej.

 • Dobry solidny chwyt, urządzenie dobrze leży w dłoni, można je złapać na wiele sposobów.

 • Krzywizny, ułatwiające praca w różnych rejonach ciała (wiele urządzeń dostępnych na rynku nie da się wykorzystać w pewnych rejonach ciała dlatego potrzebnych jest kilka odmiennych narzędzi, tu tego problemu nie ma, co jest ogromną zaletą).

 • Różne zakończenia i ich rozmiary.

       W jakich przypadkach więc stosowanie Prime Physioblade sprawdza się u nas w gabinecie, z czym jesteśmy sobie w stanie poradzić przy pomocy takiego narzędzia?

 • Wsparcie podczas stosowania technik Rozluźniania Powięziowego dla Integracji Strukturalnej.

 • Utrata ruchomości różnych segmentów ciała, oraz ból, który te ograniczenia może powodować.

 • Zaburzenia w obrębie tkanek miękkich.

 • Przewlekłe urazy – naderwania, zerwania mięsni, skręcenia itp.

 • Praca na bliznach.

 • Niewystarczające lokalne odżywienie tkanki.

Podsumowując, narzędzie grupy IASTM jest świetnym przyrządem wspomagającym terapie, zwiększając jej efekt i pozwalając na bardziej ergonomiczną pracę. Oczywiście nie można zapomnieć, że głównym narzędziem naszej pracy są dłonie i to się nie zmieni. Jednak wychodzę z założenia, ze dobry fizjoterapeuta posiada tych narzędzi kilka i przy tym ma wiedzę jak się nimi posługiwać, oraz w jakiej sytuacji ich wykorzystanie będzie przydatne. Nie każdego pacjenta leczy się w sposób identyczny, trzeba szukać różnych rozwiązań, a posiadanie IASTM daje do tego możliwości.

Share on Facebook
Please reload

Podążaj za nami

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Wyszukaj wg tagów
Please reload

Archiwum
 • Facebook Basic Square
 • White Facebook Icon
 • White Instagram Icon

REJESTRACJA:

tel.:796 921 555